Répcelaki Móra Ferenc Általános Iskola
A legrégebbi hiteles adat, amely a répcelaki Evangélikus Népiskolát említi, egy egyházmegyei Hivományi könyv 1846-ból, melyből megtudható, hogy egytantermes, hatosztályú osztatlan intézmény működött Répcelakon. Az 1900-as évek elején már két tanító, a harmincas évektől három dolgozott itt. Ekkor bővítették az épületet is.
1945 után 8 osztályossá fejlesztették az iskolát, majd a csánigi felsősök is itt tanultak. Az iskola neve ezekben az években: Répcelaki Körzeti Evangélikus Általános Iskola. 1948-ban 288 tanulóval és 8 pedagógussal került állami tulajdonba. A következő évtől a nicki felsősök is ide jártak. Egyes évfolyamokon párhuzamos osztályokat kellett kialakítani, be kellett vezetni a délelőtt-délutáni oktatást, amely a gimnázium megszűnéséig, 1971 júniusáig fennmaradt.
A ’70-es években kezdődött a szaktantermi oktatás bevezetése. 1972 őszétől a vámoscsaládi és az uraiújfalui 5-8. osztályosok is Répcelakon folytatták tanulmányaikat. Az 1973 augusztusában átadott hattantermes felső tagozatos épületszárny használatbavételekor, lehetett már tudni, hogy a teremhiány problémáját teljesen ez sem tudja megoldani. 1973-tól megszűnt a nicki és a csánigi tagiskola is.
A körzetesítés révén megnövekedett létszámú iskola égető gondja volt a tornaterem építés mielőbbi lebonyolítása. Ezt az épületet a ’77-es tanévnyitó után vehették birtokba a tanulók. Az akkori sárvári járás első korszerű tornaterme volt. A terem kihasználtsága ősztől tavaszig maximális. Iskolai ünnepélyek, városi szabadidős és sportrendezvények színhelye, iskolai és felnőtt sportcsoportok tartják itt edzéseiket.
Emlékezetes dátum sokunk számára 1983. szeptember 1. Ettől kezdve világos, egészségesebb, tágas tantermekben kezdhették meg a tanévet az alsós diákok is. A háromszintes déli szárny átadásával egy helyre, a József Attila utca 32-be költözött a 8 évfolyam minden osztálya.
1986-ban a gyermeknapon tartottuk a sportudvar avatását, ahol futópálya, salakos kézilabdapálya, egy szép park található a napközisek délutáni pihenéséhez, kikapcsolódásához.
Ugyanebben az évben, 1986 augusztusában adták át a 600 adagos napközis konyhát, ahol nemcsak az iskolai étkezési igényeket tudjuk kielégíteni, hanem az idős szociális gondozottaknak és közel száz felnőtt lakosnak is itt készül hétköznap az ebéd.
1991-ben a Répcelak Nagyközségi Önkormányzat Képviselőtestülete létrehozta a KONTAKTUS Idegennyelv Oktatási Alapítványt, mely azóta is folyamatos segítséget jelent a tárgyi eszközök beszerzésében.
Azt, hogy a kosárlabda népszerű nálunk, az részben az 1993. májusában átadott bitumenes kosárlabdapályának köszönhető.
’94 áprilisában avattuk fel a nyelvi laboratóriumot, ahol egyidejűleg 16 tanuló gyakorolhat egyénileg, párban vagy csoportokban a fejhallgatóval, magnóval felszerelt, hatékony, interaktív, kommunikatív nyelvoktatást segítő rendszerben.
A tanulók számára legalább ilyen fontos helyiség a jóval kisebb tankonyha, melyet ’95 szeptemberétől használunk a háztartási ismeretek oktatására. Konyhai és textilmunkákkal ismerkednek, foglalkoznak itt a lányok és a fiúk.
1996 tavaszán egy tárgyi emlékekben és írásos dokumentumokban gazdag kiállítással mutattuk be a répcelaki alapfokú oktatás 150 évét, melynek során az egytantermes iskolából 5 község hatszáz tanulót nevelő közös fenntartású 8 évfolyamos általános iskolája lett.
A nyelvi labor szomszédságában található könyvtárunk, mely ezt a tetszetős és praktikus külsőt 1996 nyarán kapta. Átlagosan 220 beiratkozott olvasó kölcsönöz könyvtárunkból. Állománya most már 10 000 dokumentum. A könyvtárban a világítástól a polcrendszerig, a szőnyegpadlótól az írólapos kárpitos székekig terjedő teljes belső felújítás néhány hónappal azután valósult meg, hogy iskolánk felvette a magyar gyermekirodalom egy szeretett alkotójának, Móra Ferencnek a nevét.
A névadó tiszteletére emlékfalat készíttettünk. Mind a névadó ünnepségen, mind a dombormű leleplezésén vendégünk volt Móra Ferenc lányunokája, akit a halhatatlan nagyapa Mötyőnek nevezett. A névadás évfordulójának hetében 10 éven keresztül a környék tucatnyi iskolájából vettek részt gyerekek az iskolánkban rendezett körzeti kulturális bemutatókon.
1997 nyarán a fenntartó önkormányzatok közel 7 millió forintot fordítottak iskolánk külső felújítására. Az egykori gimnáziumi szárny északi fekvésű termeinek ablakait hőszigetelt ablakokra cserélték. 1998 nyarán gyorsan, pár nap alatt a nyelvi labor szomszédságában elkészült az új számítástechnika-terem. A hálózatba kötött géppark ekkor már 16 db-ból állt. A szép asztalok elé hamarosan a diákönkormányzat három papírgyűjtési bevételéből állítható magasságú, kárpitos forgószékek kerültek. Novemberre befejeződött a szerelés a fizika-kémia teremben is, ami így természettudományi előadóból tanulói kísérletezéshez sokkal alkalmasabb szakteremmé változott.
Amint e rövid történeti áttekintésből is érezhető, több nagy anyagi áldozattal járó építés, fejlesztés valósult meg településünkön az utóbbi 40 évben az alapfokú oktatás feltételeinek javításáért.
E helyen is örömmel írjuk, hogy a helyi cégek, kisebb és nagyobb vállalkozások is sokat segítenek iskolánknak. Az utóbbi 5 év beruházásai, milliókat érő beszerzései mind közös összefogás, lakossági támogatások eredményeképpen valósultak meg.
Öröm az gyereknek és pedagógusnak, szülőknek és a település lakóinak, hogy hónapról hónapra szépül, fejlődik iskolánk. 1999 nyarán a régi testnevelés szertár és az iciri-piciri konditerem egybenyitásával egy tágas, világos aerobikszoba készült, és ide kerültek a kondigépek. Karácsonykor még soha ekkora ajándék nem várta a répcelaki diákokat, mint 1999-ben. Iskolánk a Sulinet pályázaton Internet labort nyert. Mindemellett a kopott padok cseréje is folytatódott. Két terembe érkeztek egyszemélyes tanulói asztalok.
036675
07:00–18:00